newsy rss Banki internetowe
strona główna mapa strony kanały RSS
Kalkulatory kredytów
Banki internetowe:


Kursy walut NBP 2019-01-22
USD3,7727-0,06%
EUR4,2862-0,15%
CHF3,7839-0,01%
GBP4,8718+0,54%

Podatki


Koniec z niskim VAT na fast foody. Ośmiorniczki z 23 proc. stawką. Prowadzących gastronomię czekają zmiany. Właściciele fast foodów nie będą już mogli stosować obniżonej - 5 proc. stawki VAT - na gotowe dania. Naliczą im 8 proc. podatek.


Exit tax bez poprawek. Kompleksowa nowela ustaw podatkowych przyjęta. Bez poprawek Senat przyjął kompleksową nowelizację ustaw podatkowych, w tym exit tax. Za nowelizacją ustawy o PIT, CIT, Ordynacji podatkowej oraz innych ustaw głosowało 52 senatorów, przeciw było 20.


Podwyższony VAT ustawowo zniesiony. W praktyce długo nic się nie zmieni. Resort finansów chce zerwać z tymczasowością podwyższonego VAT. Projektowana ustawa wprowadza warunki, które na długo utrzymają 23 proc. stawkę.


Nie będzie wyższego VAT-u na leki weterynaryjne. Nie będzie podwyżki VAT-u na leki dla zwierząt, rząd wycofał się z pomysłu. - Wykreślimy tę propozycję z nowej matrycy stawek VAT - poinformował rzecznik resortu finansów.


Bitcoin intensywnie traci. Kolejny cios to podatki. Kurs bitcoina od początku roku systematycznie spada. Jednak to nie jedyny problem inwestujących w wirtualną walutę. Zmiany w podatkach będą miały dodatkowy skutek.


Komisja ds. VAT. Andrzej Seremet chwali się liczbami. Były prokurator generalny odpierał przed komisją śledczą zarzuty jakoby w czasie jego kadencji śledczy przez palce patrzyli na problem wyłudzeń podatku VAT. Andrzej Seremet przypomniał, że przez 6 lat śledczy skierowali ponad 880 aktów oskarżenia w takich sprawach.


Rząd pracuje nad nowym podatkiem od aut z mocnymi silnikami. Premier Mateusz Morawiecki zapowiada nowy podatek. Ministerstwo Finansów pracuje nad regulacjami, które mają zniechęcić Polaków do kupowania samochodów o dużych pojemnościach silnika.


Rząd zarabia już na KGHM. Teraz na celownik bierze Orlen i PGNiG. Po podatku miedziowym czas na podatek od gazu. Ministerstwo Finansów zaproponowało nałożenie daniny na wydobycie węglowodorów w Polsce.


Sukces money.pl. Resort finansów wyciągnął lekcję z ulgi meldunkowej. Ministerstwo Finansów zauważa problem ulgi meldunkowej. To sukces money.pl, który o ofiarach tego przepisu pisze od kilku miesięcy. - Wyciągnęliśmy wnioski o tyle, że w bieżącej legislacji staramy się rezygnować z oświadczeń tam, gdzie to możliwe - mówi money.pl przedstawiciel resortu finansów Maciej Żukowski.


Ulga mieszkaniowa nie zawsze zadziała. Jest nowa interpretacja skarbówki. Wyposażenie ogrodu, budowa ogrodzenia albo zakup mebli to nie jest wydatek, który można odliczyć od podatku. Skarbówka przypomina, że w takiej sytuacji ulga mieszkaniowa nie ma zastosowania.


Prosty PIT. Ministerstwo finansów zapowiada duże zmiany. Zależy nam na tym, by się zmierzyć z problemem separacji podatków. Chodzi o uproszczenie PIT-u - powiedział Maciej Żukowski z ministerstwa finansów.


Ułatwienia w rozliczaniu PIT utrudnią życie fundacjom. To może oznaczać szkodę dla naszych podopiecznych. Od przyszłego roku to skarbówka wypełniać będzie za nas roczne zeznania podatkowe. Podatnicy się cieszą, ale organizacje pożytku publicznego (OPP) boją się, że Polacy nie będą korygować zeznań i wpływy z 1 proc. spadną. Dla wielu z nich najbliższe miesiące mogą oznaczać walkę o przetrwanie.


Nowa Ordynacja Podatkowa. Nowa jakość krytykowana przez doradców podatkowych. Choć projekt nowej ordynacji podatkowej trafił już do szerokich konsultacji i ma mocne poparcie resortu finansów, to część jego zapisów jest krytykowana przez środowisko doradców podatków. Ich zdaniem dokument niedostatecznie wzmacnia pozycję podatników w relacjach z fiskusem.


Chwilowa podwyżka zostaje na dłużej. Za sprawą polityków polskie gospodarstwa domowe mogły stracić już blisko 50 mld zł. O podwyżce stawek VAT 22 i 7 proc. zdecydował rząd Donalda Tuska. Choć 23 proc i 8 proc. miało nam towarzyszyć zaledwie 3 lata, to rząd PO stawek nie obniżył. PiS z kolei niósł ich obniżkę na sztandarach wyborczych, ale słowa również nie dotrzymał.


Rząd nie obniży VAT-u. Każdego z nas będzie to kosztować ponad 200 zł rocznie. Z obietnic premier Szydło nie zostało nic. Podwyższone stawki VAT zostają. Z wieloletniego planu finansowego rządu wynika, że 8 i 23 proc. VAT będziemy opłacać w tak przyszłym roku, jak i kolejnych latach.


14 celników w rękach CBA. Łapówki na granicy z Ukrainą. CBA ustaliło, że funkcjonariusze celni w zamian za łapówki potwierdzali rzekomy wywóz towarów poza obszar Unii Europejskiej.


Rządowa promocja na pieczywo, ciastka i owoce. Minister podwyższa jednak ceny na artykuły luksusowe. - Ujednolicamy podatki. Jedna kategoria to jedna stawka podatkowa - mówi Teresa Czerwińska. Minister finansów przyznaje, że głównym celem było uproszczenie stawek VAT, ale rzeczywiście przy okazji wiąże się to z obniżeniem podatku.


Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości padły ofiarą karuzeli VAT. Muszą zapłacić 7 mln zł. Naczelny Sąd Administracyjny właśnie stwierdził, że Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości muszą zapłacić 7 mln zł zaległego podatku. Wszystko dlatego, że przed laty były elementem karuzeli VAT. I nie ma tu znaczenia, że władze AIP nie miały o tym pojęcia.


Rząd dociska śrubę najbogatszym. Zmiany podatkowe w 2019 r.. Danina solidarnościowa, zmiany w użytkowaniu najdroższych aut, limity składek na ZUS (jeszcze nie ma decyzji TK) czy exit tax - o zmianach w prawie podatkowym, które czekają najbogatszych od przyszłego roku, w programie Money. To się liczy rozmawialiśmy z Grzegorzem Niebudkiem, adwokatem i doradcą podatkowym z kancelarii LTCA.


Ustawa o VAT. Minister Sławomir Nowak forsował zbyt kosztowny projekt. Była wiceminister finansów Elżbieta Chojna-Duch twierdzi, że były szef gabinetu politycznego premiera i sekretarz stanu w KPRM Sławomir Nowak miał bardzo istotną rolę w tworzeniu ustawy o VAT.| Nowości | Promocje | Informacje | Giełda | Pieniądze | Banki | Fundusze | Emerytury | Podatki | Ubezpieczenia | Poradniki Money.pl | Raporty Money.pl | Komunikaty ze spółek | Motoryzacja | Prawo | Nieruchomości | Manager | Lifestyle | Strategie | Portfel | Hi-Tech |