newsy rss Banki internetowe
strona główna mapa strony kanały RSS
Kalkulatory kredytów
Banki internetowe:


Kursy walut NBP 2019-01-22
USD3,7727-0,06%
EUR4,2862-0,15%
CHF3,7839-0,01%
GBP4,8718+0,54%

Pieniądze


Ludzie warci miliony, czyli najcenniejsi menedżerowie nad Wisłą. Jaką wartość dla firmy ma jej prezes? Okazuje się, że sporą. Jak wynika z rankingu menedżerów na warszawskiej giełdzie, gdyby najcenniejszy z nich zrezygnował albo został odwołany, to kierowana przez niego firma straciłaby ponad 880 mln zł. Taka jest wartość jednego człowieka dla wielkiej korporacji. Zobaczcie, na ile wyceniani są prezesi i kluczowi menedżerowie firm na GPW. Wartości te idą w setki milionów.


Elektrownia jądrowa w Żarnowcu. Oto co zostało z polskiego snu o atomie. Nie ma w Polsce alternatywy dla energetyki jądrowej - przekonuje resort energii i wylicza, że elektrownia atomowa, której budowa kosztować może 70-75 mld zł, ma działać już w 2033 r. Ten sen o czystej energii z atomu trwa od kilkudziesięciu lat, jednak wciąż daleko mu do spełnienia. Właśnie minęło 28 lat od definitywnego zamknięcia projektu budowy siłowni jądrowej w Żarnowcu. W dobie planowania nowej tego typu inwestycji przypominamy to, co zostało z poprzedniej. Zobaczcie, jak wygląda kompleks niedoszłej elektrowni jądrowej w Żarnowcu po 28 latach od definitywnego końca jego budowy.


Słabszy dolar i risk off. Złoty w konsolidacji. Piątkowy, poranny handel na rynku FX nie przynosi istotniejszych zmian na wycenach - eurodolar pozostaje blisko 1,1450 USD, a słabość USD po FED sprzyja kwotowaniom walut EM.


Jakby było mało problemów. Negatywny rozpęd stał się kluczowym czynnikiem nadającym kierunek rynkom z fundamentami zostawionymi na tylnym siedzeniu. Spadkową spiralę podsyca ograniczona płynność w przedświątecznym handlu i chęć inwestorów do uporządkowania pozycji na koniec roku. Iskry optymizmu nigdzie nie widać.


Krążownikowi trudno zawrócić. We wczorajszym komentarzu pisałem, że usztywnianie stanowiska przez banki centralne nie pozwala im szybko reagować na zmieniającą się sytuację.


Pierwsza nadwyżka budżetowa po listopadzie. Polski złoty pozostaje o poranku względnie mocny, co w dużej mierze jest zasługą słabości amerykańskiej waluty. Dolar, po chwilowej aprecjacji bezpośrednio po decyzji Rezerwy Federalnej w środowy wieczór, stracił w ciągu ostatnich godzin, a ruch ten korespondował ze spadkiem rentowności obligacji skarbowych, jaki pojawił się zaraz po publikacji komunikatu Fed.


Czy to już koniec?. Jeśli od strony ekonomicznej wszystko jest w porządku, to po co rezygnować z podwyżek? Indeksy aktywności biznesu z USA są najwyżej na świecie, konsumpcja jest silna, a rynek pracy ma się tylko lepiej. Inwestycje przyhamowały w obliczu obaw o eskalację wojen handlowych, ale USA i Chiny przynajmniej rozmawiają, co daje nadzieję na zażegnanie konfliktu.


Perfumy, zabawki, odzież i portfele. Oto świąteczne żniwa złodziei. Świąteczna gorączka, okres zakupowego szaleństwa Polaków, ale i czas, w którym liczba kradzieży jest wyższa. Kieszonkowcy działający na bożonarodzeniowych jarmarkach, czy galeriowi złodzieje wynoszący ze sklepów drogie perfumy, alkohol czy odzież korzystają z ruchu i zamieszania.


Rogalski: mocny start dolara w 2019 r.. Dzisiaj amerykańska waluta przegrywa tylko z jenem, choć i ten ograniczył skalę swoich wzrostów, jeżeli porównamy je do tego, co było kilka godzin temu. Trudno jednoznacznie uzasadnić tak wyraźny pęd w stronę dolara, chociaż można wskazać kilka tematów. Pierwszy to próba szacowania prawdopodobieństwa zakończenia goverment shutdown w USA.


Polska krajem milionerów? Będziemy bogacić się bardzo szybko. Na całym świecie ponad 22,4 mln ludzi może pochwalić się majątkiem przekraczającym milion dolarów. Ponad 75 proc. z nich żyje obecnie w takich gospodarczych potęgach jak Stany Zjednoczone, Chiny, Japonia, Niemcy, Wielka Brytania, Francja, Kanada, Korea Południowa, Australia i Włochy. Jednak, jak prognozuje agencja Wealth-X, wkrótce proporcje te mają się zmienić, a na scenę wkroczą zupełnie nowe państwa, w których przyrost milionerów będzie w najbliższych latach wyjątkowo szybki. W tym Polska.


Ryczko: pierwsze godziny handlu w 2019 pod znakiem wzrostu złotego. PMI w kalendarzu. Pierwsze godziny obrotu na rynkach w 2019r. przynoszą mocniejszego PLN na głównych zestawieniach. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,2871 PLN za euro, 3,7321 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,8031 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,8145 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 2,839% w przypadku obligacji 10-letnich.


Powiew optymizmu na koniec roku. Na koniec tygodnia na rynkach finansowych obserwujemy pewien powiew optymizmu. Dzisiaj na rynki finansowe wraca większość państw mających w ostatnich dniach przerwę świąteczną, choć w przypadku Stanów Zjednoczonych czy Japonii, normalne sesje giełdowe trwają już od wczoraj.


Złoty bez większych zmian w okresie poświątecznym. Czwartkowy, poranny handel na rynku FX przynosi korektę odbicia dolara z ostatnich godzin, niemniej globalne nastroje uległy lekkiej poprawie.


Złoty stabilny. Flash-crash podczas sesji w Sydney. Poranny, czwartkowy handel na PLN nie przynosi istotniejszych zmian na wycenach, pomimo podbicia zmienności na szerokim rynku w ostatnich godzinach.


Żabka kontra zakaz handlu w niedzielę: To nie my udajemy pocztę. To poczta udaje sklep. Zakazami nic nie wskóramy. Rozumiemy konieczność wprowadzania ograniczeń, ale niech będą one poparte racjonalnymi argumentami. To jest początek naszego sprzeciwu ostrzegają franczyzobiorcy sklepów Żabka.


Tegoroczna gwiazda zaczyna mieć kłopoty. Śledząc na bieżąco rynki finansowe łatwo domyślić się jaka waluta była gwiazdą w bieżącym roku. Jest to oczywiście amerykański dolar, choć powoli powinniśmy się przyzwyczaić do słowa był.


Przedświąteczne przetasowania. Ostatnia podwyżka stóp procentowych w USA (tzn. najnowsza, bo mimo wszystko nie twierdzimy, że ostatnia w ogóle czy w tym cyklu), dokonana w środę wieczorem, najpierw umocniła dolara, ale potem albo jej interpretacja go osłabiła, albo też rynek skierował się ku innym faktom.


Trudne zadanie Fed. Nie tak Fed wyobrażał sobie zakończenie tego roku. Rok, w którym ma dokonać największej ilości podwyżek od czasu kryzysu finansowego rozpoczął się w szampańskich nastrojach, zaś kończy spadkami na giełdach, załamaniem cen ropy i ogólnymi obawami o spowolnienie gospodarcze.


Tak, jak chcieliśmy, choć może jednak nie. Za nami kolejne posiedzenie FOMC, z którego każdy wyciąga takie wnioski, jakie mu bardziej pasują. Gołębia podwyżka była tym, czego inwestorzy oczekiwali od Fed, choć ukrycie liczyli na coś więcej. Częściowe rozczarowanie przynosi kontynuację spadków na giełdach i podtrzymanie obaw o spowolnienie globalnego ożywienia. Rynek walutowy jest w rozkroku.


PIT, exit-tax, kwota wolna od podatku. Oto najważniejsze zmiany w 2019 roku. Koniec roku to dla nas okres podsumowań, a dla państwa okres wprowadzania zmian w podatkach, które będą nas obowiązywać w najbliższym roku. Czym zaskoczy nas 2019 rok w sferze podatkowej? Zobaczcie, oto najważniejsze zmiany podatkowe, z którymi zmierzyć się trzeba w przyszłym roku.| Nowości | Promocje | Informacje | Giełda | Pieniądze | Banki | Fundusze | Emerytury | Podatki | Ubezpieczenia | Poradniki Money.pl | Raporty Money.pl | Komunikaty ze spółek | Motoryzacja | Prawo | Nieruchomości | Manager | Lifestyle | Strategie | Portfel | Hi-Tech |